Virtual Convocation

 

Loyalist College’s Virtual Convocation Ceremonies will take place from June 22 – 25, 2021. Please keep an eye on your inbox 📩 for Convocation communications. An individual link to view your Convocation Ceremony will have been sent to your email a few days prior to the event.

WATCH CONVOCATION CEREMONIES

CLASS OF 2021 ACHIEVEMENT AWARDS

CONVOCATION FAQ

CONVOCATION FILTER

Class of 2020 Convocation Schedule

Tuesday, June 22, 2021

  • Accounting Techniques
  • Activation Techniques in Gerontology
  • Facilitator of Adult Learning
  • Food Service Worker
  • Graphics – Software Applications
  • Health Records Clerk
  • Home Inspection
  • Hospital Ward Clerk
  • Human Resources Management Certificate
  • Internet Applications and Web Development Fundamentals
  • Leadership Development Series Certificate
  • Legal Assistant
  • Office Administration – Health Services
  • Office Administration – Medical
  • Office Administration – Veterinary
  • Office Administration Executive
  • Office Administration General
  • Office Assistant
  • Perioperative Nursing
  • Registered Practical Nurse – Oncology Nursing
  • Small Business Bookkeeping
  • Sterile Processing
  • Supply Chain and Logistics Management
  • Veterinary Office Assistant
  • Community and Justice Services
  • Customs Border Services
  • Fitness and Health Promotion
  • Occupational Therapist Assistant & Physiotherapist Assistant
  • Paralegal
  • Paramedic
  • Personal Support Worker
  • Police Foundations
  • Practical Nursing
  • Protection Security and Investigation
  • Recreation and Leisure Services – Sports
  • Child and Youth Care
  • Developmental Services Worker
  • Early Childhood Education
  • Social Service Worker
  • Automotive Apprenticeship
  • Computer Networking and Technical Support
  • Electrical Engineering Technician – Industrial
  • Electrical Techniques
  • Manufacturing Engineering Technician
  • Mechanical Techniques
  • Motive Power Fundamentals
  • Motive Power Technician – Service and Management
  • Welding and Fabrication Technician
  • Welding Techniques

Wednesday, June 23, 2021

  • Architectural Technician
  • Architectural Technology
  • Biotechnology
  • Biotechnology Technician
  • Biotechnology Technologist
  • Cannabis Applied Science
  • Carpentry and Renovation Technician
  • Carpentry and Renovation Techniques
  • Chemical Engineering Technician
  • Chemical Engineering Technologist
  • Civil Engineering Technician
  • Civil Engineering Technology
  • Construction Engineering Technician
  • Environmental Technician
  • Environmental Technologist
  • Radiation Safety
  • Residential Drafting and Design Techniques
  • Survey Engineering Technician
  • Business
  • Business – Accounting
  • Business Administration – Accounting
  • Business Sales and Marketing
  • Career and College Prep
  • Community Integration through Cooperative Education
  • General Arts and Science – Certificate
  • General Arts and Science – Diploma
  • Pre-Health Sciences Pathway to Advanced Diplomas and Degrees
  • Pre-Health Sciences Pathway to Certificates and Diplomas
  • Service Leadership
  • Arts and Design Foundation
  • Broadcasting – Radio
  • Culinary Management
  • Culinary Skills
  • Esthetics and Spa Management
  • Film and Television Production
  • Journalism – Communications
  • Journalism – Online, Print, and Broadcast
  • New Media Production and Animation
  • Photojournalism
  • Public Relations – Event Management
  • Global Business Management
  • Human Resources Management
  • Project Management
  • Sports and Entertainment Sales and Marketing
  • Supply Chain Management – Global Logistics

Class of 2021 Convocation Schedule

Thursday, June 24, 2021

  • Accounting Techniques
  • Dementia Studies
  • Facilitator of Adult Learning
  • Food Service Worker
  • Gerontology Certificate
  • Graphics – Software Applications
  • Health Records Clerk
  • Hospital Ward Clerk
  • Human Resources Management Certificate
  • Leadership Development Series Certificate
  • Legal Assistant
  • Office Administration – Health Services
  • Office Administration – Medical
  • Office Administration Executive
  • Office Administration General
  • Office Assistant
  • Perioperative Nursing
  • Registered Practical Nurse – Oncology Nursing
  • Small Business Bookkeeping
  • Sterile Processing
  • Supply Chain and Logistics Management
  • Veterinary Office Assistant
  • Child and Youth Care
  • Developmental Services Worker
  • Early Childhood Education
  • Social Service Worker
  • Care of Vulnerable Populations
  • Community and Justice Services
  • Customs Border Services
  • Fitness and Health Promotion
  • Occupational Therapist Assistant & Physiotherapist Assistant
  • Paralegal
  • Paramedic
  • Personal Support Worker
  • Police Foundations
  • Practical Nursing
  • Protection Security and Investigation
  • Recreation and Leisure Services – Sports
  • Architectural Technician
  • Architectural Technology
  • Automotive Apprenticeship
  • Carpentry and Renovation Technician
  • Carpentry and Renovation Techniques
  • Civil Engineering Technician
  • Civil Engineering Technology
  • Computer Systems Technician
  • Construction Engineering Technician
  • Electrical Engineering Technician – Industrial
  • Electrical Techniques
  • Manufacturing Engineering Technician
  • Manufacturing Engineering Technician
  • Mechanical Techniques
  • Motive Power Fundamentals
  • Motive Power Technician – Service and Management
  • Residential Drafting and Design Techniques
  • Survey Engineering Technician
  • Welding and Fabrication Technician
  • Welding Techniques

Friday, June 25, 2021

  • Biotechnology
  • Biotechnology Advanced
  • Cannabis Applied Science
  • Chemical Engineering Technician
  • Chemical Engineering Technologist
  • Environmental Technician
  • Environmental Technologist
  • Radiation Safety
  • Business
  • Business – Accounting
  • Business Administration – Accounting
  • Business Sales and Marketing
  • Global Business Management
  • Human Resources Management
  • Project Management
  • Supply Chain Management – Global Logistics
  • Advertising and Marketing Communications – Creative Design
  • Broadcasting – Radio
  • Career and College Prep
  • Community Integration through Cooperative Education
  • Culinary Management
  • Culinary Skills
  • Esthetics and Spa Management
  • Film and TV Production
  • General Arts and Science – Certificate
  • General Arts and Science – Diploma
  • Interactive Media Design – Animation and Game Development
  • Interactive Media Design – Film & Television Production
  • Journalism – Online, Print and Broadcast
  • New Media Production and Animation
  • Photojournalism
  • Pre-Health Sciences Pathway to Advanced Diplomas and Degrees
  • Pre-Health Sciences Pathway to Certificates and Diplomas
  • Public Relations – Event Management

Class of 2021 Achievement Awards

 

School of Health, Human and Justice Studies    
Achievement Award Recipient  Program
Aaron Murray Protection, Security & Investigation Award Taggert Nash Cole Johnson Protection, Security and Investigation
Association of Early Childhood Educators of Ontario, Belleville & District Award Natalie Lauren Mccomb Early Childhood Education
Audrey I. Williams Practical Nursing Award Hunter Leigh-Ann Vickers Practical Nursing
Barbara Seibert-Floyd Award Mercedes Nickola Mclean Personal Support Worker
Bayfield Treatment Centres Award Bailey Hope Richardson Child and Youth Care
Bayfield Treatment Centres Award Chamkaur Singh Child and Youth Care
Bayfield Treatment Centres Award Sarah Cathryn Lynn Noll Social Service Worker
Bernard Haidenger Memorial Award Shannon Mae Gallipeau Developmental Services Worker
Bob Thomas Corporate Security Award Cole Walsh Protection, Security and Investigation
Carolyn Orrick Award Ramandeep Kaur Developmental Services Worker
Community & Justice Services Faculty Award Brodie Christopher Algar Byford Community and Justice Services
Community & Justice Services Faculty Award Robindeep Kaur Randhawa Community and Justice Services
Community & Justice Services Faculty Award Mackenzie Doherty Community and Justice Services
Community & Justice Services Faculty Award Tara Ryan Community and Justice Services
County of Lennox & Addington Ambulance and Emergency Services Award Anntria Jusmini Godwin Paramedic
Customs Border Services Faculty Award Emmanuel Darkwah Obeng Customs Border Services
Dale Coghlan Award Jashanpreet Kaur Dhaliwal Developmental Services Worker
Eric Caulfield Award Rachel Anne Embury Developmental Services Worker
Faculty Union of Loyalist College Award Jenica Esther Hammett Early Childhood Education
Faculty Union of Loyalist College Award Laila Iqbal Bharyya Early Childhood Education
Faculty Union of Loyalist College Award Sydney Theodora Young Social Service Worker
Fitness & Health Promotion Faculty Award Alison Rebecca Rodrigues Fitness and Health Promotion
George Leacock Memorial Award Keanna Louise Upton-Edwards Developmental Services Worker
George Leacock Memorial Award Bhavya Bimal Patel Developmental Services Worker
Governor General’s Award Kayla Lynn Armance Lahey Recreation and Leisure Services – Sports
Harry Kulpers Award Olivia Meghan Hayes Developmental Services Worker
Hastings Quinte Emergency Medical Services Award Inna Nikonorova Paramedic
Kay Stafford Memorial Award Alysha Lynn Patterson Practical Nursing
Local 175, U.F.C.W., Health, Office and Professional Division Award Stephanie Lucas Personal Support Worker
Local 175, U.F.C.W., Health, Office and Professional Division Award Heather Deremo Practical Nursing
Ontario Association of Child & Youth Care Award Donna Jean Paterson Child and Youth Care
Pam Kemp Memorial Award Nicole Marie Reitsma-Briggs Early Childhood Education
Paralegal Program Faculty Award Valerie Lyn Gorman Paralegal
Paralegal Program Faculty Award Sean Jensen Paralegal
Prosecutors’ Association of Ontario Award Charles Kennedy Paralegal
Prosecutors’ Association of Ontario Award Lara Jean Alice Matthies Paralegal
Quinte Early Childhood Educators Award Leigh-Anne Orser Early Childhood Education
Quinte Vocational Support Services Award Kaitlyn Demetria Zitounis Developmental Services Worker
Recreation & Leisure Services Faculty Award Kayla Lynn Armance Lahey Recreation and Leisure Services – Sports
United Way Community Impact Award Mikayla Morgan Brontmire Child and Youth Care
United Way Community Impact Award Kathleen Patrica Forbes Social Service Worker
Youth Habilitation Quinte Inc. Award Brianna Jessica Shelley Child and Youth Care

 

School of Business, Media and Access    
Achievement Award Recipient Program
Canadian Fed of University Wom Sheighlyn Slade Pre-Health Sciences Pathway to Advanced Diplomas & Degrees
Canadian Fed of University Wom Sheighlyn Slade Pre-Health Sciences Pathway to Advanced Diplomas & Degrees
CWA Canada Award for Workplace and Labour Reporting Laural Samson Journalism-Online, Print and Broadcast
Eileen McLaughlin Memorial Award Rachel Lott Career and College Prep
Faculty Union of Loyalist College Award Olga Le Page Business Administration – Accounting
Faculty Union of Loyalist College Award Rajveer Kaur Wazir Global Business Management
Faculty Union of Loyalist College Award Rhyme Xavier Global Business Management
General Arts & Science Program Excellence Award Adena Maria Pappas General Arts and Science
Loyalist College Business Sales and Marketing – Paul Gaudet Award Ramsey Davis Business Sales and Marketing
Orland French Investigative Journalism Award Laural Samson Journalism-Online, Print and Broadcast
Robert Thomson Award John Depew Business
Steven Hope Memorial Award Diksha Saini Business
Tony Grace Award James Tubb Journalism-Online, Print and Broadcast
Tyendinaga Native Women’s Association Award Trevor Hector Knapaysweet General Arts and Science
Welch LLP Chartered Professional Accountants Award Emily Zimmerman Business – Accounting

 

School of Applied Sciences, Skills and Technology    
Achievement Award Recipient Program
Architectural Faculty Award for Best Interior Design Brennan Mclary Architectural Technology
Architectural Faculty Award for Best Working Drawings Kyla Anne Young Architectural Technology
Association of Architectural Technologists of Ontario Award Brennan Mclary Architectural Technology
Association of Ontario Land Surveyors Award Matthew Aldren Robinson Survey Engineering Technician
Association of Ontario Land Surveyors Award Taulant Ndoj Survey Engineering Technician
Biosciences Faculty Award Sultan Mohammed Al Sultan Biotechnology – Advanced
Building Sciences Faculty Award Jacob Robert Ethier Civil Engineering Technology
Christopher McCauley Memorial Award Sydney Nora Dorothy Anne Parkinson Civil Engineering Technology
Hastings & Prince Edward Area Land Surveyors Award Martin Yan Survey Engineering Technician
Keith Stanley Award Douglas Marc Joseph Morissette Chemical Engineering Technology
McKeown Motors Award Samuel Jerome Sine Motive Power Fundamentals – Automotive Service Technician Apprenticeship
Ontario Building Officials Association Award Heather Sheilagh Savage Carpentry and Renovation Technician
Ontario Building Officials Association Award Kyla Anne Young Architectural Technology
Ontario Good Roads Association Award Andre Navrot Civil Engineering Technology
Ontario Good Roads Association Award Andre Navrot Civil Engineering Technology
Quinte Home Builders’ Association Award Kyla Anne Young Architectural Technology
Rob Cassan Memorial Award Jesse Alan Macdonald Mechanical Techniques
Rob Cassan Memorial Award Ryan Simpson Manufacturing Engineering Technician
St. Lawrence Valley & Northumberland Durham Societies of Architects Award Haley Ruigrok Architectural Technology
Trudeau Family Award Joseph Blair Roger Larin Motive Power Fundamentals – Automotive Service Technician Apprenticeship
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Grant Ross Burlock Carpentry and Renovation Technician
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Alex William Wiarda Carpentry and Renovation Technician
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Kyle Christopher James Lewis Electrical Engineering Technician – Industrial
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Caeleigh Frances Von Zuben Manufacturing Engineering Technician
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Skyler Jakob Barker Manufacturing Engineering Technician
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Quinn Dunkley Manufacturing Engineering Technician
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Jeremy Engbert Cassidy Motive Power Technician – Service and Management
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Liam Robert Smith Welding and Fabrication Technician
W. Garfield Weston Foundation Fellowship Madison Henderson Welding and Fabrication Technician

Convocation FAQ

Where can I access the Virtual Convocation Ceremony links?
Now that the province-wide lockdown has been lifted, is there any chance Convocation will be held in person?

When will I find out more about Virtual Convocation event details?
Will a printed invitation be sent to me or my parents?
Can family members attend?
Will there be a recording available following the event?
What about the content I submitted to Stage Clip? Will I be able to access this?
Will there be an opportunity to have professional graduation photos taken?

Where can I access the Virtual Convocation Ceremony links?

Students will be sent an individual link a few days prior to their Ceremony, so they are able to access their virtual event. This link can also be shared with family and friends so everyone can watch the virtual ceremony! Attention Graduates! 

Now that the province-wide lockdown has been lifted, is there any chance Convocation will be held in person?

Our Virtual Convocation Ceremony planning began months ago. At this time Loyalist College’s Class of 2020 and Class of 2021 Ceremonies are planned to take place virtually/online from June 22 – 25.

When will I find out more about Virtual Convocation event details?

Watch your inbox! Stay up-to-date by checking your email account for updates.

Will a printed invitation be sent to me or my parents?

An electronic invitation will be sent to each graduate via email in the upcoming weeks. As with our in-person ceremonies, communications and invitations are sent to graduates to share with their parents and family.

Can family members attend?

Yes of course! Once students receive the link to access the Convocation Ceremony, they can share this with their family and friends.

Will there be a recording available following the event?

Yes, the Ceremonies will be recorded and available for viewing following the event.

What about the content I submitted to Stage Clip? Will I be able to access this?

Yes! If you submitted a photo, video, or written message, Stage Clip will send the Virtual Ceremony Intro directly to the email address on file following your event.

Will there be an opportunity to have professional graduation photos taken?

Regrettably, we were not able to offer graduation photos on campus this year due to the pandemic. However, we are taking names of students who would like to be notified when and if we are able to safely offer this service again: https://loyalistlife.com/news/graduation-photo-notice

Frame Your Success

Click here to purchase a frame for your diploma today!

Animate Yourself with a Convocation Filter!

Animate yourself into a cap & gown! Apply this fun Convocation filter by accessing the app from your personal device. Take a picture, create a story and share on social media.
Tag @loyalistcollege or include the hashtags #LoyalistConvocation or #LoyalistGrad in your posts.
 

Facebook link*
Instagram link*

*Be sure you’ve updated your phone to the latest version of the app. for optimal use.